alyona alyona: «Хочу, щоб люди замінили хоча б щось одне одноразове на багаторазове й обрали екологічний продукт, а не пластиковий»

alyona alyona

Українська реперка alyona alyona їздить Україною в незвичному турне «ЕКОном Планету — сортуй сміття» – проводить автограф-сесії, під час яких роздає екоподарунки за принесене на переробку сміття та розповідає про різні варіанти допомоги планеті. Цю кампанію організувала  Всеукраїнська асоціація музичних подій у партнерстві з програмою сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, а також мережа магазинів METRO. В інтерв’ю Імпульсу alyona alyona  розповіла про свої еко-погляди, про малі кроки до екосвідомості та про необхідність дбати про завтрашній день уже сьогодні

Про те, що надихнуло стати екосвідомою

Ми з батьками з дитинства любимо ходити в ліс за грибами. Моє дитинство починалося на Кіровоградщині, де ліси були загалом незаймані, адже там сільська місцевість, і зі сміттям там простіше – його там менше. На відміну від цього, у Баришівському районі, куди ми переїхали згодом, з кожним роком наші грибні місця просто зникали через те, що люди залишаються сміття, приїжджаючи «на природу», а також просто вивозять в ліс сміття. І заїзди в ліс уже просто захламлені пластиком, склом, металевими відходами, гумою – чим завгодно. Мене це дуже збило з пантелику. Гей, тут росли мої гриби, а тепер що? Чому тепер тут сміття замість грибів? Тоді я почала задумуватися про екологію вперше. По-друге, я почала читати літературу про екологію, і в одній книзі йшлося про те, що якщо ти цілий рік не носиш якусь річ, значить, вона тобі не потрібна, вона не працює, тоді як речі мають працювати. Тож такі речі треба збирати й віддавати – друзям, знайомим, на благодійність, шукати станції, які приймають одяг для малозабезпечених людей або людей без певного місця проживання. І я почала робити ще й цю штуку. Подумала: о, треба почистити шафу, звільнити місце для чогось нового. І я почала віддавати свої речі. Так усе й закрутилося: я познайомилися з одними людьми, потім з іншими, кожен розповідав мені щось нове про те, як можна дбати про екологію. Потім мені підказали, що можна брати замість одноразових пластикових речей багаторазові або не пластикові, які розкладуться, коли ти їх викинеш.

Про дії в повсякденному житті для захисту планети

Багато чого, хоча головним я вважаю просвітницьку діяльність. Я розповідаю, як це робити і своїм прикладом показую, як я це роблю. Я дуже багато речей позамінювала і постійно продовжую роздавати речі, дарувати багаторазові подарунки – і це грає велику роль. Адже хтось може собі думати: «А, потім колись куплю», але вже коли подаруєш, то людина не відвертиться. Також я намагаюся співпрацювати з різними організаціями, щоб мене було більше чути й видно, щоб було зрозуміло, що це може робити кожен і це принесе користь планеті. Ще я використовую послугу перешивання речей. Це коли ти віддаєш старі речі, а тобі з них роблять якісь нові. А також намагаюся купувати речі не в магазинах, а в секонд-хенді, щоб менше їх продукувати.

Про сортування сміття та використання багаторазового посуду й торбинок

Зараз я готуюся до переїзду, і це трохи ускладнило процедуру сортування сміття. Але загалом так, звісно, сортую. От зараз переїду і почну цим займатися з новою силою. Що стосується екоторбин, то у мене вже ціла колекція: і торбинки і сітки, і мішечки. Також я багато позамінювала одноразового на багаторазове, наприклад, чашки, ложки й виделки, які я беру в дорогу. Власну чашку я взагалі намагаюся завжди мати з собою, а якщо вже її немає, то не п’ю каву з одноразового стаканчика – заходжу до закладу і п’ю каву зі звичайної чашки.

Про артистичний рух для захисту довколишнього середовища

Якогось спільного руху поки немає. Хоча, наприклад, моя команда глобально «хворіє» цими питаннями. Однак мені складно сказати, що хтось об’єднує навколо себе інших артистів. Частіше я кличу когось до себе задля якихось рухів. Здається, єдине, на що мене кликали, це висадка нових дерев.

Про те, чи було в корисно, якби артисти згуртувалися й створили еко-рух

Абсолютно точно допомогло б. Наприклад, я зараз займаюся благодійністю, і набагато легше збирати гроші, коли кожен артист працює зі своєю аудиторією. Раніше було дуже важко збирати кошти на лікування, а тепер закрилися питання з чотирьох дітей. Це колосальні суми грошей. Відповідно, я думаю, що в екологічному плані буде так само. Якби артисти об’єдналися, якби хтось запровадив відповідну ініціативу, запустив якийсь челендж, то було б набагато більше розголосу. Кожна аудиторія довіряє своєму лідерові думок більше, ніж іншому, і вона би прислухалася.

Про очікування від кампанії «ЕКОном Планету — сортуй сміття»

По-перше, очікую, що люди почують, побачать, усвідомлять щось нове. По-друге, очікую, що люди замінять хоча б щось одне в своєму житті одноразове на багаторазове й оберуть екологічний продукт, а не пластиковий. Думаю, люди просто багато чого не знають, а завдяки нашому туру зможуть відкрити для себе якийсь еко-елемент: якийсь товар, якусь побутову звичку, який допоможе і планеті, й, до речі, здоров’ю самої людини. Наприклад, натуральні мочалки з люфи – це корисно для шкіри, вони роблять гарний масаж, відбувається прилив шкіри, зменшується целюліт, покращується загальний стан шкіри. Я це перевірила на власному досвіді. Можливо, у когось є вміння та бажання шити, і він займеться перешиванням одягу, буде давати йому друге життя. У когось з’явиться ще якась еко-ідея. Тож загалом моя мета в цьому турі – мотивувати людей, допомогти їм знайти вій внутрішній потенціал змінювати світ на краще. Бо це дуже необхідно, потрібно думати про те, що буде далі.

Про те, наскільки рятує ситуацію сортування побутового сміття громадянами та про багато іншого в цій сфері, Імпульс розповість найближчим часом у низці матеріалів, що вийдуть у межах спеціального проекту «Планета сміття».

Поділитися:

Читайте також

Росіяни підірвали Каховську ГЕС: якими будуть екологічні наслідки

Росіяни підірвали Каховську ГЕС: якими будуть екологічні наслідки

Уночі 6 червня було підірвано машинні зали Каховської гідроелектростанції росіянами, що призвело до затоплення кількох районів Херсонщини та обласного центру.…
Планета сміття: «Ми утилізуємо все, що вмикається в розетку», – ВДМ-Україна

Планета сміття: «Ми утилізуємо все, що вмикається в розетку», – ВДМ-Україна

Для проекту «Планета сміття» директор компанії «ВДМ-Україна» Іван Куліш розповів «Імпульсу», чим живе український ринок переробки електронної техніки на підприємствах…
Планета сміття: «Важливо, щоб в екологічному проекті була економічна складова», – WOG

Планета сміття: «Важливо, щоб в екологічному проекті була економічна складова», – WOG

Для проекту «Планета сміття» директор з комунікацій мережі АЗК WOG та куратор еко-платформи «До природи з добром» Олена Осипчук розповіла…