Підсумки 2021: «Фінансова грамотність українців покращилась, але її загальний рівень залишається невисоким», — Леся Войтицька

Леся Войтицька, начальник Управління зв’язків з громадськістю та фінансової обізнаності Національного банку України, під час конференції «Підсумки 2021/Прогнози 2022», яку організувала експертно-комунікаційна група «Імпульс», розповіла про те, чому українці мають невисокий рівень фінансової грамотності, як його можна покращити та що для цього робить НБУ

Про загальний рівень фінансової грамотності українців

Нещодавно проект USAID «Трансформація фінансового сектору» провів дослідження рівня фінансової грамотності українців: із 21 можливого балу ми набрали 12,3. Це менше, ніж 14 – середній бал, який рекомендовано Організацією економічного співробітництва і розвитку, за методологією якого проводилися дослідження. Адже це дослідження за такою ж методологією проводиться в різних країнах світу, тому ми можемо порівнювати ситуацію в Україні з іншими країнами.

Проте є гарна новина: таке саме дослідження проводилося в Україні три роки тому, і тоді українці набрали 11,6 балів. Тоді ми були на останньому місці серед усіх країн, де проводилося дослідження. Цього року ми зайняли непогане місце поруч із Хорватією та Болгарію, обігнали Грузію, Чорногорію та Італію. Цього року ми не очікували набрати 12,3 адже планували отримати бал 12,5 лише на початок 2025 року. Тому для нас це позитивна новина, адже це означає, що і Нацбанк, і фінансовий ринок працюють в правильному напрямку. Тож фінансова грамотність покращується швидшими темпами ніж ми собі того очікували.

Про фінансову грамотність і вік

За результатами цього дослідження виявлено, що найнижчий рівень грамотності мають українці віком 18-20 років та після 60 років. Загалом дослідження проводилося серед людей віком від 18 до 79 років, тож категорія 18-19 років була наймолодшою. Такі результати зрозумілі, адже у школах не викладають фінансову грамотність. Також дослідження показало, що більшість українців не розмовляють про фінанси ні з родичами, тобто вдома, ні з друзями. Хоча це дуже важливо, адже більшість українців при прийнятті фінансового рішення спираються на думку або пораду своїх близьких. Якщо ж вони не спілкуються з ними з цього приводу, то їм важко прийняти зважене фінансове рішення.

Про фінансову грамотність і гендер

Дослідження показало, що в Україні на диво однакова фінансова грамотність у чоловіків (12,3 бали) і у жінок (12,2 бали). У деяких європейських країнах є різниця в цьому питанні. Україна ж витримала чудовий гендерний баланс.

Про фінансову грамотність і освіту

Якщо людина має лише середню чи передвищу освіту, то рівень її фінансової грамотності нижчий за середній по Україні. Якщо людина має вищу освіту, то рівень фінансової грамотності становить зазвичай більше 13 балів, що схоже приблизно на рівень в Польщі.

Про фінансову грамотність і технології

Коли людина користується технологіями, наприклад мобільним телефоном, комп’ютером, планшетом, електронною поштою (бажано принаймні протягом останнього тижня), то рівень її фінансової грамотності вищий, ніж у людей які не користуються цими технологіями й у яких рівень фінансової грамотності складає 9,9 балів. Це досить низький бал, але тут мова йде переважно про людей похилого віку віком 60+ років, з якими нам потрібно працювати і з якими ми вже працюємо.

Про фінансову грамотність і географію

Якщо населений пункт, у якому ви проживаєте, віддалений від обласного центру чи Києва, то фінансова грамотність нижча, вона прямо пропорційно залежить від віддаленості. Це пов’язано в тому числі й із фінансовою інклюзією, адже в невеличких селах немає достатньої кількості фінансових послуг, а, як показало наше дослідження, якщо люди користуються фінансовими послугами, рівень їхньої фінансової грамотності вищий. Очевидно, якщо у вас є принаймні картка, ви вже розумієте, як нею користуватися. Про всяк випадок нагадаю, що можна розповідати лише 16 цифр, тобто номер картки, який написаний на лицьовій стороні. Все інше не можна розповідати нікому.

Про фінансову грамотність і рівень доходів

Якщо рівень доходів людини нижчий за 7000 грн, рівень її фінансової грамотності нижчий за середній. Якщо рівень доходів вищий за 15000 грн, то рівень фінансової грамотності вищий за середній. Хоча, на жаль, усе одно це не 14 балів – їх ми не набрали по жодній із категорій.

Про фінансову грамотність і рівень заощаджень українців

Люди, які мають заощадження більше ніж на три місяці на випадок, якщо вони втратять роботу, є фінансово більш грамотними ніж ті, хто не має подібних заощаджень.

Тут важливим стає питання фінансової стійкості, яке ми почали вивчати особливо ретельно, коли прийшов Covid. Covid показав, що може статися несподівана криза, при якій люди можуть втратити або роботу, або постійне джерело доходів. Таким чином, нам було цікаво дослідити, наскільки українці є фінансово стійким, наскільки їм вистачить заощаджень у разі, якщо вони втратити роботу. І тут ми маємо дуже прикрі результати, адже 16% українців мають заощадження менше ніж на тиждень, 23% — на два тижні. Це дуже поганий показник, і ми будемо з ним працювати.

Про фінансову грамотність і кредитні договори

Також маємо досить лякливі цифри стосовно розуміння українцями кредитних зобов’язань. Кожна п’ята людина, яка підписує кредитний договір, взагалі його не читає. Половина з тих, хто підписує кредитний договір, читає тільки деякі його пункти. Ще 28% тих, хто хоч якось прочитав договір, не зрозуміли його умови. Тобто люди беруть на себе зобов’язання і не розуміють, ні під які відсотки, ні з яким графіком платежів вони беруть кредит, і опиняються в дуже незручній ситуації.

Про роботу НБУ з покращення фінансової грамотності українців

Ми створюємо національну стратегію розвитку фінансової грамотності до 2025 року, яку презентуємо наступного року, де ми хочемо об’єднати всі зусилля. У нас багато проектів з розвитку фінансової грамотності на робочих місцях. Наприклад, є дослідження, яке показало, що в США працівники 10 годин робочого часу на тиждень витрачають на те, щоб вирішити власні фінансові питання – настільки для них це важливо.

На сьогоднішній день фінансова грамотність запроваджена як вибіркова дисципліна в 10-11 класах і викладається в 10% шкіл. Це дуже низький показник. Ми хочемо, щоб ця дисципліна викладалася в усіх школах. Завдяки Міністерству освіти і науки України у 2025 році у восьмому класі буде обов’язковий курс із підприємництва та фінансової грамотності, а у 2026 році цей курс буде у дев’ятому класі. Наша задача на сьогодні – підготувати педагогів, які будуть викладати фінансову грамотність, тому що в педагогічних інститутах таких спеціалістів не готують. Тож ми будемо займатися як підготовкою нових фахівців, так і перекваліфікацією існуючих.

Також ми ставимо собі план зробити онлайн курси з фінансової грамотності для вчителів, щоб вони могли подивитися, як викладати цей курс, і для учнів. Адже дослідження показало, що 79% українців бажають, щоб їхніх дітей навчали в школі фінансової грамотності. І це правильно – у багатьох країнах світу така практика є. Наступного року ми почнемо працювати з дошкільнятами та з людьми поважного віку – ми хочемо охопити всіх.

Щоб змінити ситуацію, ми докладаємо чималих зусиль, зокрема, співпрацюємо з державними органами, наприклад, підписали меморандум шістьма міністерствами, Фондом гарантування вкладів, Нацкомісією з цінних паперів. Незважаючи на те, що протягом останніх двох років ми досить активно працюємо у цьому напрямку, ми бачимо, що лише наших зусиль недостатньо, щоб змінити фінансову культуру в Україні. Тому хочемо долучити інші державні органи, а також залучаємо багато інших партнерів з недержавного сектору.

Нагадаємо, у рамках проекту «Підсумки 2021» Олександр Бондаренко, директор Бюро інвестиційних програм, розповів про успіхи України в справі залучення іноземних інвестицій, про стимули для їхнього збільшення та про потенціал української економіки

Експертно-комунікаційна група «Імпульс» створена в 2011 році. З 2018 року спільно з провідними експертами готує секторальні дослідження та підсумки року.

Поділитися:

Читайте також

«Укрпошта» у 2023 році отримала дохід у майже 12 млрд грн

«Укрпошта» у 2023 році отримала дохід у майже 12 млрд грн

Одним з основних напрямів роботи на 2024 рік для компанії стане цифровізація (далее…)
"Укрзалізниця" у 2023 році вийшла на довоєнні показники пасажироперевезень

"Укрзалізниця" у 2023 році вийшла на довоєнні показники пасажироперевезень

У 2023 році «Укрзалізниця» успішно перевезла 25 мільйонів пасажирів у поїздах далекого сполучення, досягаючи та перевищуючи довоєнні показники. (далее…)
IT-Enterprise у 2023 році розширила співпрацю в оборонній сфері

IT-Enterprise у 2023 році розширила співпрацю в оборонній сфері

У 2024 році компанія планує приєднатися до «Дія.City» (далее…)