Підсумки 2021: «Україна першою в світі законодавчо затвердила електронні паспорти в застосунку Дія», — Мстислав Банік

Мстислав Банік, керівник із розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації, під час конференції «Підсумки 2021/Прогнози 2022», яку організувала експертно-комунікаційна група «Імпульс», розповів про роботу над проектом Дія у 2021 році, досягнення України у сфері цифровізації та електронні послуги, які сьогодні отримують українці

Про основні досягнення

Станом на кінець 2021 року порталом Дія користуються майже 12 мільйонів українців, на ньому доступні 72 держпослуги для громадян. Протягом 2021 року застосунок Дія встановили 8,45 млн українців. Всього застосунком користуються 11,64 млн. українців. Завдяки послузі з отримання COVID-сертифікатів у Дії, кількість користувачів зросла на 4 мільйони. Значний приріст відчувається з вересня цього року.

Україна першою у світі законодавчо встановила можливість використання е-паспортів у застосунку Дія на рівні з аналогами звичайних документів. Цифрові паспорти в Дії можна використовувати для отримання банківських послуг. За цифровим паспортом можна ідентифікувати свою особистість у банківському відділенні та відкривати банківські рахунки онлайн, здійснювати касові операції.

Заощадили завдяки електронним послугам у 15 сферах. А саме: економічний ефект — 3,64 млрд грн/рік, антикорупційний ефект — 2,05 млрд грн/рік.

Більше ніж 1500 партнерів приймають цифрові документи у Дії. В лідерах публічний сектор, державні органи, туризм, освітня сфера, медичні та комунальні заклади.

Публічний сектор охоплює більше 800 органів. В 9 регіонах підключено 100% ЦНАПів: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, м.Київ, Полтавська, Рівненська, Херсонська, Черкаська області. 

В туризмі більше 100 партнерів, включаючи готелі, хостели, туркомпанії. 

Більше 77 готелів в Україні приймають цифрові документи при поселенні до готелю. Підключено двох інтеграторів для готелів в яких біля 2000 клієнтів готелів.

У сфері освіти понад 130 закладів, таких як: заклади вищої освіти, заклади середньої освіти та дитсадки. 

Медичних закладів підключено більше 70, серед яких лабораторії, поліклініки, медичні центри. 

Підприємства, які надають комунальні послуги підключились більше 70.

Про запуск COVID-сертифікатів

Ми опинилися в першій трійці країн, чиї сертифікати визнавалися в ЄС для подорожувальників. Коли ЄС поступово формував вимоги до таких сертифікатів, то поступово прийшов до формату, який ми маємо зараз – із QR-кодом, який можна зчитати. Це було ноу-хау для команди ЄС, але вже 10-м електронним документом, який став доступним українцям, тобто аж ніяк не новинкою. 20 серпня 2021 року ЄС офіційно визнав українські COVID-сертифікати в застосунку Дія. Згенерувати свій COVID-сертифікат у застосунку можна в декілька кліків. 

Про запуск пунктів Команди підтримки Дії

Оскільки восени Україна почала входити до жовтих та червоних зон, і COVID-сертифікати почали ставати документом на кожен день. Тому ми були вимушені дуже швидко запускати точки Команди підтримки Дії для допомоги з отримання COVID-сертифікатів на порталі і у застосунку Дія. Більшість із пунктів розміщені в центрах масової вакцинації, щоб людина одразу після щеплення могла зегенерувати свій сертифікат та звернутися у разі виникнення додаткових питань. https://www.youtube.com/watch?v=vMrdjw3raZc

Також ми проводимо навчання для працівників ЦНАПів та бібліотек для всіх областей України. Також можна отримати допомогу у центрах Дія.Бізнес. Загалом на близько 900 локаціях в Україні вас можуть проконсультувати з приводу отримання COVID-сертифікатів у Дії. Проєкт реалізований Мінцифрою спільно з регіональними командами цифровізації України за допомоги «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні» (Проєкт підтримки Дія), що впроваджується ПРООН за підтримки Швеції, та за підтримки Програми EGAP Фонду Східна Європа, що фінансується урядом Швейцарії. 

Станом на 9 грудня я відвідав вже 24 міста з 30 запланованих та вражений швидкістю, з якою на місцях підтримали ініціативу Мінцифри, та об’єднали зусилля на рівні губернаторів, обласних, міських та районних адміністрацій, щоб такий проект стартував максимально оперативно.

Про послуги Дії

У 2021 році ми оновили мобільний застосунок Дія. Наразі в ньому вже доступні 15 цифрових документів: ID-картка та закордонний біометричний паспорт, студентський квиток, посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, страховий поліс транспортного засобу, податковий номер (РНОКПП), свідоцтво про народження та довідка переселенця (ВПО), а також міжнародний, жовтий та зелений внутрішні COVID-сертифікати, дитячі COVID-сертифікати, COVID-сертифікат на підставі одужання, COVID-сертифікат на підставі ПЛР-тестування. Особливої уваги заслуговує революційна технологія Дія.Підпис — найзахищеніший електронний підпис просто у смартфоні.

Про виплату 1 тис. гривень за вакцинацію

15 листопада у відеозверненні Президент України Володимир Зеленський оголосив про проект єПідтримка та пообіцяв, що щеплені двома дозами вакцини від коронавірусу українці отримають по тисячі гривень. Після оголошення пілоту проекту послуги єПідтримка у застосунку Дія близько 1 мільйона українців завантажили Дію.

19 грудня для підтримки представників бізнесу в галузях, які найбільше постраждали від локдаунів, буде запущена програма єПідтримка. Якщо ви вакциновані двома дозами, зможете отримати віртуальні 1000 грн у застосунку Дія і витратити їх на театри, кіно, музеї, спортзали, концерти, книги, внутрішні перевезення. 9 грудня Уряд ухвалив постанову щодо послуги. На її виконання з держбюджету виділили 8 млрд грн. 

Функції Дії для ритейлерів, малого та середнього бізнесу

У 2021 році через портал Дія автоматично відкрито близько 100 тисяч ФОП. Загалом 67% ФОПів в Україні зареєстровано через Дію. Послугою задоволені 97% користувачів.

Для представників бізнесу у нас існує стандартний сценарій валідації за АРІ для перевірки валідності документа та верифікації віку покупця, а також сценарій Дія-Дія, де продавець за допомогою застосунку Дія на своєму пристрої може перевірити ті самі параметри документів у Дії покупця. 

Для покупок понад 5 тис. грн є можливість отримати цифрову копію документів покупця за сценарієм шерингу. Також, для середнього та малого бізнесу є можливість налаштувати сценарій Дія.Підпис та взаємодіяти зі своїми клієнтами через віддалену ідентифікацію та підписання документів. 

Для малого та середнього бізнесу розроблено послугу Дія.QR, яка передбачає отримання цифрових копій громадян без технічного налаштування. Її спеціально розроблено для компаній, які не мають інформаційних систем або немає можливості для проведення інтеграції.

На порталі Дія запустили 14 послуг щодо об’єктів будівництва класу СС1, CC2 та CC3. Частина цих послуг вже надається автоматично — без залучення чиновника в процес прийняття рішень.

Про нові послуги для громадян

На весняному Diia Summit презентували 11 нових послуг на порталі та у застосунку Дія для бізнесу та громадян.

Запустили послугу з Подання заяви про намір отримати пільгову іпотеку для ВПО. Заяву можна подати на порталі Дія за 10 хвилин. 

Запустили NFC-авторизацію — авторизуватися в Дії можна приклавши ID-картку або біометричний закордонний паспорт до смартфона. 30 секунд і в застосунок підтягнуться всі документи та згенерується електронний підпис. 

У червні запущено першу в Україні доставку документів поштою — свідоцтв про народження, виданих у межах єМалятко. 40% користувачів єМалятко онлайн замовляють доставку. Загалом у 2021 році сервісом єМалятко користуються 88% батьків.

Також з 29 листопада на порталі Дія стали доступними 7 нових соціальних послуг: субсидії, призначення та перерахунок пенсій, довідки про трудовий, страховий стаж, довідку про доходи пенсіонера та витяг з реєстру застрахованих осіб. Їх можна отримати онлайн на Дії по всій Україні.

5 листопада Верховна Рада підтримала в цілому законопроект про декларування місця проживання онлайн. 1 грудня Мінцифра запустили бета-тестування реєстрації місця проживання через Дію по всій Україні.

Про безпеку Дії

Запустили друге багбаунті застосунку Дія з призовим фондом в 1 мільйон гривень. Це виклик для «етичних» хакерів з усього світу на платформі Bugcrowd. Ідея — «зламати» копію застосунку та знайти уразливості в Дії. Цього разу багбаунті відкрите та триває півроку (з 27 липня 2021 року по 27 січня 2022 року). Поки вразливостей, які впливають на безпеку, не було знайдено.

Нагадаємо, у рамках проекту «Підсумки 2021» президент корпорації «Гранд», письменник, учений, автор міжнародного проекту МЕТА Education 5.0 Володимир Співаковський розповів «Импульсу» про освіту на зламі часу, системні проблеми освітнього процесу та майбутні тенденції.

Експертно-комунікаційна група «Імпульс» створена в 2011 році. З 2018 року спільно з провідними експертами готує секторальні дослідження та підсумки року.

Поділитися:

Читайте також

До 2025 року фінансова галузь створить мільйони нових цифрових робочих місць - Coursera

До 2025 року фінансова галузь створить мільйони нових цифрових робочих місць - Coursera

Навчальна онлайн-платформа Coursera оприлюднила рейтинг галузевих навичок за 2021-й. Друге місце у ньому котрий рік поспіль зберігають фінансові спеціальності. Очікується,…
Підсумки 2021: «У 2021 році ми відкрили 118 нових магазинів «АТБ», у планах на 2022 рік – відкриття ще 120», - Сергій Демченко

Підсумки 2021: «У 2021 році ми відкрили 118 нових магазинів «АТБ», у планах на 2022 рік – відкриття ще 120», - Сергій Демченко

У рамках проекту «Підсумки 2021» начальник управління з корпоративних комунікацій корпорації «АТБ» Сергій Демченко розповів Імпульсу про основні досягнення компанії…
Украина - Китай: итоги 2021 года

Украина - Китай: итоги 2021 года

Руководитель «Центра политического анализа» Владимир Головко описал для КГ «Импульс» итоги политического и экономического взаимодействия Украины и Китая в 2021…