Підсумки 2021: «Дорослі не мають достойної відповіді на питання, навіщо вчитися», — Володимир Співаковський

Володимир Співаковський, президент корпорації «Гранд», письменник, учений, автор міжнародного проекту МЕТА Education 5.0, розповів про освіту на зламі часу, системні проблеми освітнього процесу та майбутні тенденції. По це йшлося на конференції «Підсумки 2021/Прогнози 2022», яку організувала експертно-комунікаційна група «Імпульс».

Навіщо вчитися. На думку Володимира Співаковського, нині на суспільство впали три катастрофи:

 — глобальний світ, у якому доводиться вчити дітей і навчатися самим, і який повністю змінює всю структуру освіти;
 — інформаційна епоха та диджиталізація — її пророкували, проте ані ми самі, ані світ виявилися не готові до цього;
 — пандемія коронавірусу, що повністю зламала етапи освіти.

Учений каже: система освіти вважається реформованою, якщо вона дає відповіді на сім базових питань, серед яких наступні: як є, як повинно бути, і чи можемо ми це поліпшити та вдосконалити. А найголовніше — навіщо вчитися, про що запитує кожна дитина.

«І дорослі не мають на це достойної відповіді — мовляв, вивчися, у житті стане в нагоді. Насправді це направильно. Навіть дітям, можливо, в ігровій формі, потрібно давати мотивацію та показувати перспективи. Я для себе нарахував півтора десятки мотивів, чому дитині потрібно вчитися. Це дуже правильно, коли дорослі мають відповіді на ці питання», — вважає Володимир Співаковський.

Чого навчатися. Як розповів учений, останнього разу система освіти реформувалася приблизно 400 років тому, і усі чотири сторіччя існує приблизно один і той же незмінний навчальний план: математика, грамотність, мови, алхімія-хімія. Тобто, світ докорінно змінився, а ми продовжуємо вивчати одне і те ж.

«Так бути не повинно. У світі багато що змінилось, і мислити потрібно не шкільними предметами, а проектами, кейсами, інтегрованими речами, які сьогодні мають попит», — пояснює експерт.

Як учитися. Сьогодні, каже Володимир Співаковський, освітні технології змінилися. І йдеться не про підходи (наприклад, як писати букви або вивчати формули). Вони дозволяють отримати більше знань за коротший час — така схема працює в бізнесі.

У кого вчитися. За словами експерта, вчителів стає менше — вони йдуть на пенсію, йдуть із галузі.  І поповнення рядів педагогів, тим паче хороших, чекати немає звідки. На думку вченого, у цій ситуації потрібно думати про технології, коли педагог навчатиме не 15-20 дітей, а 5 або 10 тисяч, і вони зараз є.

«Це той випадок, коли вчителями будуть такі гуру, яких заслуховуєшся, отримуєш знання, вміння, навички, які стануть в пригоді в житті. Тобто, повне переформатування вчительського корпусу. Можливо, вони й вчителями більше називатися не будуть. Тобто, це будуть навігатори, які розуміють, де брати інформацію, потрібну дитині, або частково роботи, що перевірятимуть завдання і тести», — пояснив Володимир Співаковський.

Де вчитися і яким коштом. Якщо раніше батьки просто вибирали школу, то нещодавно вони опинилися перед вибором — це буде онлайн чи офлайн-навчання. За ці півтора роки, з переходом в онлайн, виникли питання як щодо якості такої освіти, так і технологічної неготовності.  Однак, каже експерт, у світі сьогодні навчилися створювати в мережі такі школи та курси, які не поступаються офлайновим.

До ковіду, зазначає Володимир Співаковський, в онлайні в Україні вчилося приблизно 60 тисяч дітей, сьогодні — вже 200 тисяч, і ця тенденція поширюється. Навчання через мережу, на його думку, може стати надзвичайно корисним для об’єднаних територіальних громад — сіл чи селищ, де маленькі школи або їх немає, не вистачає підручників або вчителів, карантин абощо.  

Що стосується вартості освіти та того, хто має за це платити — це питання. які можна вирішити, попри те, що у бюджеті кожної країни — це величезна стаття видатків, зокрема, перебудувавши галузь. 

Нагадаємо, у рамках проекту «Підсумки 2021» smm-менеджерка у «Сніданок з «1+1», «Танці з зірками», «ЖВЛ» Дар’я Третяк розповіла, чому люди нині не уявляють свого життя без Instagram і навіщо глядачам паралельний контент у соцмережах.

Експертно-комунікаційна група «Імпульс» створена в 2011 році. З 2018 року спільно з провідними експертами готує секторальні дослідження та підсумки року.

Поділитися:

Читайте також

К 2030 году около трети задач в медицине будут выполняться автоматически – Coursera

К 2030 году около трети задач в медицине будут выполняться автоматически – Coursera

Согласно исследованию обучающей онлайн-платформы Coursera, уже на данный момент 90 % первичных приемов у врача в США осуществляются виртуально. На…
До 2025 року фінансова галузь створить мільйони нових цифрових робочих місць - Coursera

До 2025 року фінансова галузь створить мільйони нових цифрових робочих місць - Coursera

Навчальна онлайн-платформа Coursera оприлюднила рейтинг галузевих навичок за 2021-й. Друге місце у ньому котрий рік поспіль зберігають фінансові спеціальності. Очікується,…
American University Kyiv у столиці розпочав набір студентів

American University Kyiv у столиці розпочав набір студентів

У Києві 3 лютого стартувала робота American University Kyiv (AUK) – приватного вишу, що працюватиме під егідою Університету штату Аризона…