«Зеленська очима Енні Лейбовіц є алюзією на Тулуз-Лотрека?»: українська фотографиня про символізм портрета першої леді

Українська фотограф Лілія Головчак звернула увагу на символізм фотографій, які зробила відома Енні Лейбовіц за участю дружини Президента України Олени Зеленської. 

«Щоб зрозуміти сучасне мистецтво, треба відповісти на запитання: хто автор, про що говорить, і якими засобами доносить свою думку, — говорить Головчак. — Про що говорить нам Енні? Може про те, що світ зараз театр абсурду?»

Наводимо текст Лілії Головчак: «Енні Лейбовіц — легендарный фотограф. Майстер портрету. Поклик до фотографії відчула ще в дитинстві, коли дивилась  на світ через вікно автомобіля, в якому родина весь час переїзджала за військовими призначеннями батька. Працювала для  журналу “Rolling Stones”, прославилась тим, що поїхала з Мікі Джагером і його командою в річний тур. Енні завжди хотіли знімати суть, душу героя, тому намагалась стати невидимою для команди “Rolling Stones”. Коли вони перестануть її помічати, то буде шанс зробити справжній репортаж. З туру вона повернулась алкоголічкою і з залежністю від наркотиків. Цілий рік лікувалась в клініці. Репорж про тур вийшов неперевершений. І вона стала не просто фотографом, а АВТОРОМ. Не дарма ніхто не хотів їхати в той тур з “ролінгами”. Енні лесбійка і це вимагало великої сміливості зв’язати своє життя з Сюзан Зонтаг, письменицею, неординарною особистістю. Дуже рекомендую прочитати її книги. Ені пережила смерть Сонтаг від раку і народила близнюків в досить пізньому віці в цьому союзі. Сонтаг дуже вплинула на Енні. Це вона порекомендувала їй знімати ЖИТТЯ! І Енні поїхала працювати в гарячі точки. Це дуже змінило її. А потім її запросили працювати в фешн журнал. Це був виклик і Енні прийняла його. Вона вирішила, що зможе говорити про те, що ій важливо в будь якому форматі. І почала знімати постановочний портрет. Її роботи в цьому жанрі — це історії. Вона завжди на щось натякає, завжди є сенс. Треба тільки знайти ключ.

Чому така дивна поза у першої леді? Це алюзія на роботу Анрі де Тулуз-Лотрека “Клоунесса Ша-Ю-Кау”? Дуже схоже. І це звичайно не звичайно. Давайте розбиратись. Анрі де Тулуз-Лотрек — художник з дуже трагічною долею і дуже яскравими іронічними карикатурними роботами. Аристократ, обдарований і поцілований Богом талант. Його батьки походили з аристократичний родів, на жаль були родичами. Хлопчик наслідував генетичну хворобу, в результаті після двох переломів ніг, більше не виріс. Тож уявіть собі розумного, талановитого денді в тілі потворного коротуна. Батько розчарувався, мати його обожнювала. Все своє життя він шукав кохання. Справжне. Це була людина, яка добре знала, що таке лицемірство, зрада, ханжество. Справжні почуття він знайшов там, де ніхто не шукає. Серед людей, не дуже шанованого прошарку, “світу розваг” — ті, що люблять за гроші, співуньки, танцюньки, клоунеси. На картині втомлена клоунесса Ша-Ю-Као. Відома тим, що відверто заявила, що лесбійка, та ще наважилась конкорувати з чоловіками на клоунському поприщі. Вона сидить втомлена після виснажливої розважальної праці, не переймаючись через позу, не піклуючись про красу,  іронічно дивиться на світ. Мені вона наче той Буда, що сприймає світ таким, який він є. Вона знає себе, не боїться заплатити за свій виклик, бо знає навіщо проти течії. Колись вона була стрункою балериною. А тепер ні. І більше не сумує за своїми формами. Вона знайшла інший сенс. Смілива, цілісна, іронічно мудра втомлена клоунесса, що не боїться засудження, бо знає свій справжній сенс.

Фото: facebook.com/lily.golovchak

То про що говорить нам Енні? Може про те, що світ зараз театр абсурду? Які безглузді декорації. Часи, коли клоун стає героєм, а герой клоуном? Може про те, що клоунесса не обирала цю роль, та прийняла виклик, бо знає справжній сенс? Світ такий абсурдний, що важко усвідомити чи це декорації, чи справжнє життя. На фото біля зруйнованої “Мрії” всі персонажі саме такі, постановочні, ніби якісь пішаки на дошці, можна клацнути пальцями і нікого не стане. А що це за мішанина з меблів на задньому плані? Енні не помітила ці зайві деталі, що там за портрети без рамочок, чому таке світло. Тут все не випадкове. Може, це про те, що життя хаос, стільці чекають дітей, а світло не рівномірне, бо так і є зараз? Чому макіяж втомленої жінки, а волосся гламурне? А може то, знову про абсурд і  виклик? Втомлена клоунесса в безглуздій декорації, з ідеально зачісаним волосся і сумними очима, бо вона не обирала таке життя, але виклик прийняла і буде жити і боротись, бо іноді треба не звертаючи…  Бо той, хто вміє сміятись, уміє і плакати? А той, хто продає любовь за гроші, вміє і кохати по справжньому? Сміливість бути собою — це сьогодні виклик? А може бути жінкою — це виклик?»

Щоб остаточно все зрозуміти варто прочитати статтю в Vouge за цим посиланням і самому зробити висновки.

Також є гарний документальний фільм про Лейбовіц. Ми рекомендуємо його переглянути.

Нагадаємо, раніше «Імпульс» писав, що українки запустили флешмоб на підтримку Олени Зеленської.

Поділитися:

Читайте також

ЄС виділить Україні майже 1,6 млрд євро на відбудову

ЄС виділить Україні майже 1,6 млрд євро на відбудову

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) виділив Україні 1,59 мільярда євро фінансової допомоги для відновлення найважливішої пошкодженої інфраструктури та важливих проєктів, спрямовані…
Під час обстрілу Миколаєва загинув Герой України, відомий бізнесмен Олексій Вадатурський

Під час обстрілу Миколаєва загинув Герой України, відомий бізнесмен Олексій Вадатурський

Під час масованого обстрілу Миколаєва вночі 31 липня загинув Герой України, відомий бізнесмен, власник найбільшої зерноторгової компанії «Нібулон» Олексій Вадатурський.…
Джавеліна і Байрактар: у Мін'юсті розповіли, які імена українці обирають для дітей

Джавеліна і Байрактар: у Мін'юсті розповіли, які імена українці обирають для дітей

Міністерство юстиції України опублікували список найпопулярніших для новонароджених дітей в Україні за перше півріччя 2022 року. (далее…)